Jak zwiększyć poziom testosteronu naturalnie (suplementy, dieta i inne)

Nadszedł czas, aby porozmawiać na temat testosteronu .

testo Testosteron jest zazwyczaj znany pod nazwą „męskiego hormonu”, mimo że zarówno mężczyźni jak i kobiety go produkują. Mężczyźni akurat produkują o tak dużo więcej,  niż kobiety, że po prostu przyjęło się nazywać go męskim.

Seksistowskie? Kto by się tym przejmował.

Tak czy inaczej…

Jest całe mnóstwo nudnych rzeczy mogę powiedzieć o testosteron, ale mam zamiar pominąć to wszystko i iść prosto do punktu (-ów), że zdecydowana większość osób czytających ten będzie faktycznie zależy.

A to znaczy, testosteron jest hormonem, który odgrywa największą rolę w naszym libido i wpływa na naszą zdolność do budowania mięśni .

Jeśli chodzi o wzrost mięśni, poziom testosteronu Im wyższy danej osoby, tym lepiej / szybciej niż wzrost mięśni odbędzie.

To, oczywiście, wyjaśnia, dlaczego ludzie z wielką genetyki zazwyczaj mają naturalnie ponadprzeciętne poziom testosteronu i dlaczego niektórzy ludzie (np kulturystów) używać różnych leków ( sterydów ), aby zwiększyć ich nienaturalnie się dobrze powyżej normalnego poziomu.

Z tych faktów na uwadze, reszta z nas pozostało z odrobiną dylematem: chcemy poprawić naszą zdolność do budowania mięśni, ale w rzeczywistości nie chcą używać sterydów.

I tak, to prowadzi nas do pytania: w jaki sposób możemy w naturalny sposób zwiększyć nasze poziom testosteronu ?

Zwiększenie testosteronu – Suplementy

Większość artykułów, które próbują odpowiedzieć na to pytanie skupiają się na coraz liście naturalnych „testosteronu zwiększenie” suplementów na rynku.

Ja jednak nie zamierzam tego robić tutaj.

Czemu?

Częściowo dlatego, że po prostu nienawidzę mówić o suplementach, a częściowo dlatego, że zdecydowana większość suplementów sprzedawanych jako „boostery testosteronu” to kompletne i zupełne gówno .

Tak, nawet najnowszy podobno magiczne zioło że niedawno odkryto głęboko w górach Testosterania czy co do cholery skok sprzedaży może być.

Chociaż niektóre z tych rodzajów dodatków (np Tribulus terrestris i kozieradki pospolitej) mogą rzeczywiście mieć pewien stopień korzystny wpływ pod względem zwiększenia libido, są one praktycznie wszystkie całkowicie bezużyteczne, jeśli chodzi o faktycznie zwiększa poziom testosteronu w jakikolwiek sensowny sposób w ogóle.

Więc tak. Zamierzam przejść tuż nad całym tym aspekcie rzeczy.

(Jeśli jednak użytkownik chcieliby wiedzieć więcej na temat tego rodzaju suplementów, w tym będących legitimatel y sprawdzone w celu zapewnienia jakiejkolwiek realnej korzyści poziom libido lub testosteronu, to polecam coraz Examine.com za Guides stos . )

Oto, co powinniśmy zrobić:

Co chcę skupić się zamiast tego są proste czynniki w swoim życiu już teraz – co aktualnie robi lub nie robi – to może być mające znaczący wpływ testosteronu obniżające.

A potem, co ważniejsze, mam zamiar pokazać wam bardzo łatwe (i całkowicie naturalne) korekty można dokonać do zatrzymania, zapobieganie i odwrócić te efekty i zwiększyć poziom testosteronu, tak wysokie, jak są one naturalnie zdolny do bycia .

Brzmi jak zabawa? Zróbmy to…

8 Naturalne czynniki wpływające na poziom testosteronu

1. Spożycie tłuszczu

Badania pokazują dość sensowne połączenie między dietetycznych dawek spożycia tłuszczu i testosteronu. Badania (takie jak to , w tym i tego ) są połączone diety o niższej zawartości tłuszczu, aby obniżyć poziom testosteronu i wyższe diety tłuszczu do wyższych poziomów testosteronu, przez co wystarczające pobranie tłuszczów (ewentualnie dokładniej wystarczająca tłuszczów nasyconych ) ważnym aspektem nasza dieta.

Tak, jak dużo tłuszczu należy jeść dziennie, aby pokryć te zasady?

Dla większości ludzi, uzyskanie 20-30% swojego całkowitego dziennego spożycia kalorii pochodzących z tłuszczu będzie sweet spot, a że tłuszcz pochodzący z dobrej mieszanki nasyconych , jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych .

Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu w diecie to jaja, orzechy (wszystkie rodzaje), masło orzechowe, oliwa z oliwek, olej kokosowy, nasiona, ryby (typy tłuszczowe, takie jak łosoś), awokado, wołowiny, nabiału itp

2. Witamina D

Witaminy D stała się jednym z najbardziej zalecanych dodatków w ciągu ostatnich kilku lat, ze względu na jego pozytywny wpływ na sprawdzonych począwszy od funkcji układu immunologicznego, dla zdrowia kości nastroju, zmniejszenia ryzyka wielu chorób, i innych.

Najbardziej istotne dla tego artykułu jest jednak rola, jaką odgrywa w regulowaniu poziomu testosteronu.

Badania (jak to i to ) odwołuje się niższy poziom witaminy D z niższym poziomem testosteronu iwskazują na wzrost testosteronu po zastosowaniu suplementacji witaminą D

Jak się okazuje, niski poziom witaminy D są całkiem powszechne. To dlatego, że nie jest to coś, co znajduje się w wielu produktach spożywczych (lub cokolwiek znaleźć w małych ilościach, ale w niewielu produktów, które zawierają go).

Zamiast tego, najbardziej obfitym źródłem witaminy D jest słońce . Znaczenie, w rzeczywistościbędąc poza … na słońcu … ze słońcem faktycznie dotarcie do skóry. Tak więc, bez ochrony przeciwsłonecznej lub długie ubrania blokując go.

Problem polega na tym, że: 1) wiele osób unika bezpośredniej ekspozycji na słońce, aby zapobiec raka skóry, oraz 2) większość ludzi spędza większość godzinach dziennych w pomieszczeniu w pracy, w szkole lub uczestniczy w innej niż zewnętrznej aktywności ( Netflix, gry wideo, etc.).

Co oznacza, chyba że zdarzy ci się być listonosza lub pies walker lub coś, co wiąże się na zewnątrz w słońcu na codzień (w tym w okresie zimowym), istnieje bardzo duża szansa, że poziom witaminy D jest niższy niż optymalny

Jak można dowiedzieć się na pewno? Idź do lekarza i uzyskać badanie krwi. To jedyny sposób, aby wiedzieć.

Jeśli niedobór legit jest obecny, lekarz prawdopodobnie zaleci dość wysokie dawki witaminy D, aby dostać rzeczy wraca do normy, tak szybko jak to możliwe, a następnie za pośrednictwem mniejszej dawki podtrzymującej, aby kontynuować przyjmowanie od tego momentu.

Jednakże, co jeśli nie ma niedoboru, ale wciąż w dolnej granicy normy? Coś, co jest po prostu …nieoptymalne ?

A co, jeśli nie mają żadnego ubezpieczenia / pieniędzy, aby zrobić badania krwi, aby dowiedzieć się, na pewno?

Albo, co jeśli po prostu nie dostać dużo (jeśli w ogóle) narażenie bezpośrednie działanie słońca i zakładamy, że prawdopodobnie korzystać z uzupełnienie jakiś rozsądny ilość witaminy D?

W tych przypadkach, dzienna dawka 2000-3000 IU witaminy D wydaje się być sweet spot dla większości ludzi.

To kwota Byłem biorąc się od około 2010. NOW Foods Witamina D3 jest specyficzny dodatek używam i polecam. (Należy także pamiętać, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc powinien być przyjmowany z posiłkiem zawierającym źródło tłuszczu).

Jeżeli jednak jesteś już uzyskanie optymalnej ilości witaminy D, a następnie uzupełnienie dodatkowe witaminy D jeśli poziom testosteronu nie wzrasta . Jedyny raz, suplementacja witaminy D pomaga w tym względzie jest, gdy stężenie witaminy D są brane od niskiego do optymalnego.

Od optymalnej, aby więcej niż optymalna nie ma dodatkowego testosteronu rosnący efekt.

3. Cynk

I teraz można zrobić większość tego, co właśnie powiedziałem o witaminę D i zastosować go do cynku.

Znaczenie badania (takie jak to i to ) pokazuje również związek między niedoborów cynku i niższe poziomy testosteronu.

I, podobnie jak z witaminą D, kiedy suplementacja cynku służy przynieść rzeczy z deficytem na wystarczającym poziomie, poziom testosteronu zwiększa się wraz z nim w prawo .

Również podobnie jak w przypadku witaminy D, jeśli już się wystarczającą ilość cynku, dodatkowa suplementacja poza tą kwotą nie ma żadnego dodatkowego efektu testowego wzmacniające.

Tak więc, jeśli ktoś z niedoborem cynku (cynk jest tracone z potem, więc jest to dość powszechne niedobory wśród sportowców), a następnie uzyskanie stężenia cynku do odpowiednich poziomów poprzez dietę (produkty zawierające cynk należą skorupiaki, wołowina, jagnięcina niektóre orzechy i nasiona, etc.) lub poprzez suplementację cynku (Examine.com za przewodniki stos pokrycie tego wszystkiego) najprawdopodobniej wynikiem w korzystny wzrost do swojego poziomu testosteronu.

4. Sen

Badania (takie jak ten i ten ) pokazują również stowarzyszenie między niedostatecznej ilości snu i niższym poziomem testosteronu.

Inne badania ( to ) miała grupa młodych mężczyźni spać 8 godzin na dobę przez tydzień, a następnie przez 10 godzin na dobę przez 3 dni, a następnie przez 5 godzin na dobę przez kolejne 8 dni.

Zgadnij, co się stało?

Doszło do natychmiastowego zmniejszenia o 10-15% poziomu testosteronu po nocy, gdy badani spali tylko 5 godzin na dobę .

Co można zrobić, aby zapobiec lub odwrócić?

To łatwe. Uzyskać wystarczającej ilości snu każdej nocy.

Co kwalifikuje się jako „wystarczające” dokładnie? Powiedziałbym gdziekolwiek między 7-9 godzin snu na dobę będzie idealny dla większości ludzi.

Dodatkowe szczegóły tutaj: Jak zasnąć Szybkie i lepiej spać Through The Night

5. Stres / Kortyzol

W ten sam sposób, który uważamy za testosteron być zabawy, szczęśliwy, płci i budowy mięśni … hormon kortyzol również rozważyć być zły, smutny, nieszczęśliwy, gruby, średni, przygnębiające,hormonu stresu .

Technicznie rzecz biorąc, oczywiście, kortyzolu w rzeczywistości nie jest źle . Samo w sobie, w normalnych, zdrowych poziomach … to perfekcyjnie. To faktycznie odgrywa sporo ważnych pozytywnych ról w organizmie.

Jednak długotrwałe podwyższony poziom kortyzolu … to problematyczne zagadnienie .

Jednym z wielu przykładów tego problematyczne-ności jest fakt, że poziom kortyzolu powoduje zahamowanie testosteronu .

A im więcej stresu doświadczamy w naszym życiu (czy to stres psychiczny lub fizyczny), tym bardziej nasz poziom kortyzolu wzrasta. I wyższy poziom kortyzolu zwiększa a im dłużej pozostają one podwyższone, tym bardziej szkodliwe, że to do naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia … i im bardziej nasze poziom testosteronu zmniejsza .

Więc co mam na myśli przez „stres”, dokładnie?

Również, stres jest w różnych postaciach.

Jest wspólną nazwą rodzajową stres życia większość ludzi pewnie już myśli o … typowe problemy z Twojej pracy, pracy szkoły, rodzina, przyjaciele, mąż / żona / chłopak / dziewczyna, życie społeczne i naprawdę cokolwiek innego normalnego dnia na dzień oczywiście stresem wywoływania problemy ludzi doświadczenia.

Potem jest bardziej osobiste formy stresu, które są specyficzne dla każdej osoby i cokolwiek szaleństwo dzieje się dzieje w głowie w danym momencie (np lęk, depresja, etc.).

Potem jest stres fizyczny, który może obejmować wszelkiego rodzaju rzeczy. Na przykład, niewystarczające snu (brak snu jest związana z wyższym i / lub rozregulowany poziom kortyzolu … kolejny powód, dlaczego sen jest tak ważny), nadmierne ilości ćwiczeń (np głupio duża ilość niekończąca ” rutyny kulturystyki ,” godziny cardio większość / wszystkie dni tygodnia, zawsze będzieawarii , itp) nadmierny deficyt kaloryczny (pod względem wielkości, czasu trwania, lub obu … więcej o tej jednej później), problemy trawienne (to więcej niż tylko problemy z wzdęcia, rufie i farts … to jest prawdziwa forma stresu jest umieścić na swoim ciele). I więcej.

Więc, co się ma z tym zrobić?

Proste. Unikaj stresu .

Taaadaaaa!

Zaraz, co to mówisz? Nie da się uniknąć stresu?

O. Hmmmm.

Dobrze, stres fizyczny jest chyba najprostszy zbliżyć się do uniknięcia. Na przykład, spać 7-9 godzin na dobę, należy unikać nadmiernych ilości ćwiczeń i projektowania szkoleń rutynowych inteligentne wagi (albo jeszcze lepiej, użyj jednego z sprawdzonych procedur uwzględnić w Superior wzrostu mięśni ), unikać pokarmów masz problemy z trawieniem, etc . itd. itd.

Co do stresu psychicznego i emocjonalnego … tak … to trochę nieco trudniejsze.

Jest to także trochę trudniej mi dać jakieś zalecenia dla tego rodzaju rzeczy. (Nienawidzisz swojej pracy? Quit! Twój szef jest Dick? Uderz go w twarz! Szkoła jest nudny? Drop out! Twoja dziewczyna / chłopak / żona / mąż zasysa się wokół? Zostaw je!)

Więc myślę, że moje zalecenie tutaj byłoby znaleźć jakiś sposób, aby przynajmniej zminimalizować niezależnie psychicznego / stres masz w swoim życiu , i / lub znaleźć lepsze sposoby radzenia sobie z tym stresem.

Na przykład…

 • Zrobić więcej rzeczy lubisz robić (i mniej rzeczy, które nie).
 • Spędzaj więcej czasu z ludźmi, lubisz się wokół (i mniej wokół ludzi nie).
 • Śmiać się więcej.
 • Graj więcej.
 • Medytować.
 • Czytać.
 • Posłuchać muzyki.
 • Wybierz się na spacer na zewnątrz.
 • Znajdź jakąś inną relaksujące hobby.
 • Mają więcej seksu – to sprawdzony lek stres i snu pomocy – a najlepiej mieć tę seks z inną osobą, a nie tylko przez siebie, jak wykazano, aby być bardziej korzystne w tym względzie.

Cokolwiek to jest, wszystko można zrobić w swoim życiu, aby zmniejszyć stres (i utrzymać poziom kortyzolu, gdzie chcesz je mieć) zyskają poziom testosteronu.

I korzystać praktycznie wszystko inne też.

6. Spożywanie alkoholu

Pozwól, aby ten jeden jak najdalej.

Małe lub umiarkowane ilości spożycia alkoholu (czyli rodzaj picia, które nie czują się na następny dzień) na podstawie pół rzadko (powiedzmy raz czy dwa razy w tygodniu), to chyba dobrze dla większości ludzi.

Z drugiej strony…

Większe, bardziej nadmierne ilości spożycia alkoholu i / lub częstszego spożywania alkoholu może być potencjalnie o wiele mniej porządku na różnych powodów, w tym fakt, że został on pokazany na obniżenie poziomu testosteronu (studia tutaj , tutaj , tutaj , tutaj , tutaj , tutaj i tutaj ).

Więc co to za wielka oczywisty punkt?

Jeśli masz zamiar pić, pozostając w sferze „umiarkowane” spożycie alkoholu prawdopodobnie będzie dobrze. Ale im więcej niż „umiarkowane”, tym bardziej szkodliwe, że będzie stać.

7. Tkanki tłuszczowa

Gotowy do ohyda? Będąc zbyt tłuszcz jest zły dla ciebie.

W rzeczywistości, jest zbyt tłuszczu jest związana z cholernie prawie każdej niekorzystnej markera zdrowia można myśleć. Badania (takich jak ten i ten ) wykazało, że jeden z takich przykładów jest silny związek z niższym poziomem testosteronu.

Zaskakujące rozwiązanie? Stracić tłuszcz i uzyskać szczuplejsze .

I dokładnie wyjaśnić jak to zrobić tutaj: Jak stracić tłuszcz i najlepszym sposobem, aby schudnąć szybko

Zaskakujące metody zapobiegania? Nie bądź otyły!

To, oczywiście, jest jednym z powodów, dlaczego WIELE Superior Muscle Growth miejsca tak duży nacisk na budowanie mięśni bez zyskuje nadmiar tkanki tłuszczowej, a część, dlaczego nie powinno się nigdy ” bulk ” (aka przejść do nadwyżki kalorii dla celów budowanie mięśni), dopóki nie są pierwszym „lean wystarczy” zrobić tak (szczegóły tutaj: ? Czy mam luzem lub Cut pierwsze ).

A skoro już jesteśmy przy tym temacie tkanki tłuszczowej w procentach, jest jeszcze jeden punkt, który należy również wspomnieć o kilku ludzi, może to być istotne.

Jeżeli dana osoba sprawdza ich poziom testosteronu (Czekałem cały artykuł, aby pracować w tej linii), gdy są one tłuszcz, a następnie testuje je ponownie, gdy są suche, będą one prawie zawsze widać znaczący wzrost. Co oznacza, The szczuplejsze jesteś, tym lepiej będzie profil hormonalny.

Czyli … do punktu .

Widać, że jest to moment, kiedy człowiek może się tak chude (powiedzmy połowie jednocyfrowy tkanki tłuszczowej dla mężczyzn, a niskie nastolatków dla kobiet), że zaczyna mieć negatywny wpływ na poziom testosteronu i cholernie blisko wszystkiego innego, o to chodzi (w tym zatrzymanie kobiety cyklu miesiączkowego).

Dla każdego człowieka, który nigdy nie dostał, że chude, wiesz dokładnie, co mówię. Twój popęd płciowy psiakrew bliski umiera, a zdolność do uzyskania „rzeczy” i gotowy, aby przejść do celów faktycznie posiada ten seks (który nawet nie jesteś zainteresowany posiadaniem) daleki.

Na szczęście, sytuacja nie wróci do normy gdy poziom tkanki tłuszczowej powrócić do bardziej „normalny” poziom chudość, który jest miły.

Ale proszę sobie sprawę, że nie jest to coś, co większość ludzi nigdy nie trzeba się martwić o, jak większość ludzi A) nie chcą być tak chude w pierwszej kolejności, i B), wielu z nielicznych, które są mało prawdopodobne, aby zrobić z powodzeniem osiągnąć ten poziom, nawet jeśli starają się.

Tak więc, aby podsumować ten jeden w górę …

 • Unikaj zbyt tłustych posiłków . Niższy poziom testosteronu to tylko jeden z powodów, dla których trzeba unikać mld pozwalając się stało kiedykolwiek.
 • Jeśli już jesteś gruby , zgub ten tłuszcz i uzyskaj szczuplejszą sylwetkę. Spowoduje to zwiększyć poziom testosteronu jakimś znaczącym stopniu. A może poprawić większość innych rzeczy też.
 • Jeśli ktoś, kto chce lub musi dostać bardzo chude (np kulturystą przygotowuje się do konkursu … jak to badanie spojrzał), przygotować na to, aby mieć szkodliwy wpływ w tym względzie, przynajmniej dopóki nie wrócisz do mniej ekstremalnym poziomie tkanki tłuszczowej .

8. Twoje podejście do utraty tkanki tłuszczowej

Ok, więc, będąc chude jest dla was lepsze niż bycie tłuszczowej i utratę tłuszczu i coraz szczuplejsze spowoduje wzrost poziomu testosteronu.

Chłodny. Teraz do ironicznej części.

Proces utraty tłuszczu tak, żeby  stać się szczuplejszym / zdrowszym / lepszym jest to coś czego organizm zawsze trochę nienawidzi .

Chodzi mi o to, jedynym wymogiem utraty tłuszczu jest deficyt kaloryczny , a deficyt kaloryczny jest dosłownie deficyt energii . Jak się okazuje, organizm nie naprawdę cieszyć się w tej energii stanu niedoborem (jest to forma wysiłku fizycznego są umieszczone na ciele), nawet jeśli głównym celem jest w tym stanie (utratę tłuszczu i coraz szczuplejsze) jest rzeczywiście coś, twoje ciało będzie miłość zdarza się raz.

Sam deficyt jest jeszcze coś go nienawidzi.

Dlaczego to?

Cóż, to wszystko wynika z faktu, że organizm wie i troszczy się o jedno: przetrwanie .

to jest to!

Nie wiem, czy obchodzi, czy jesteś w tej deficyt kaloryczny, ponieważ chcemy, aby stracić tłuszcz, dostać chude, być zdrowsze, czuć się lepiej i wyglądać ładniej, albo dlatego masz zamiar umrzeć z głodu. Tak, to będzie zawsze tylko reagować w jedyny sposób, że wie, jak: robiąc cokolwiek może ewentualnie zrobić, aby walczyć i zapobiec dalszemu zdarzyć .

To dlatego ludzie próbują stracić tłuszcz doświadczenie począwszy od zagadnień hormonalne, spowolnienie metabolizmu i głodu, problemów ze snem, nastroju i siły mięśni / konserwacji. I tak dalej i tak dalej.

Zasadniczo, w deficycie, wszystkie rzeczy, które są idealnie wyższa zwykle stopniowo stają się niższe (w tym – między innymi – poziom testosteronu ), a wszystkie rzeczy, które są idealnie niższe zwykle stopniowo stają się wyższe (w tym – między innymi – kortyzol poziomy).

Złą wiadomością? Jest to nie do uniknięcia.

Dobre wieści? Stopień, w jakim został umieszczony, będzie bardzo zróżnicowana w oparciu o podejście do utraty tkanki tłuszczowej.

Znaczy to, że dłużej trwa twój deficyt i / lub tym większy deficyt i / lub szczuplejsze zacząć siębardziej wyraźne te negatywne aspekty bycia w deficyt zostanie .

Z tego powodu bardzo duże deficyty (przez zbyt niskie spożycie kalorii, nadmiernie duże ilości ćwiczeń, lub oba) jest straszny pomysł dla większości ludzi i należy ich unikać w miejsce czegoś bardziej umiarkowaną (20% poniżej utrzymania jest dobrym punktem wyjścia dla przeciętna osoba).

Jest to również, dlaczego takie rzeczy jak refeeds , przerw diety i cyklicznych form diety są często zalecane dla ludzi, którzy próbują osiągnąć niższy poziom tkanki tłuszczowej i / lub tych, którzy będą w deficycie przez znaczny okres czasu … ponieważ istnieją metody te wszystkie w celu zapobiegania, zmniejszania i ustalające różne ujemne są problemy związane z deficytem.

Więc, jaki jest duży punkt dla tego jednego? Kilka rzeczy…

 • Będąc chude spowoduje wyższy poziom testosteronu niż bycie tłuszczu.
 • Jednak deficyt kaloryczny wymagane stracić ten tłuszcz i uzyskać chude jest coś, że samo w sobie, jest zdolny do powodowania poziom testosteronu zmniejsza się stopniowo w czasie (jednocześnie powodując poziom kortyzolu, aby stopniowo zwiększać w miarę upływu czasu).
 • Ważne jest, aby pamiętać, że stopień, w którym to nastąpi będzie na jej najwyższym większy deficyt, tym dłużej trwa deficyt i / lub szczuplejsze osoby wystąpią. Będzie to najniższy w przeciwnych scenariuszy … czasami do tego stopnia, że nawet nie będzie warta dbając o (np kogoś z dużą ilością tłuszczu do stracenia, który jest we wczesnych stadiach jej utraty).
 • Aby to zminimalizować, większość ludzi powinna unikać bardzo duże braki w postaci zbyt niskie spożycie kalorii, zbyt wysokie ilości ćwiczeń, lub obu.
 • Ponadto, wiele osób powinno rozważyć użycie refeeds, przerwy dietą i / lub cyklicznych form diety z podobnych powodów, zwłaszcza jeśli są one próbuje uzyskać dość chude.

Koniec

to jest to!

Nic fajnego. Brak niesprawdzone suplementy. Brak magiczne pokarmy. Brak szalone roszczenia.

Tylko 8 legalnie sprawdzone sposoby, aby zwiększyć poziom testosteronu naturalnie, z których wszystkie dotyczą prostych korekt można zacząć zarabiać już teraz.

Nie krępuj się zrobić.