To wyjątkowe drzewo przetrwało 400 lat. Gdy poznasz jaka tajemnica się za nim kryje…

Gdy Europejczycy migrowali do Nowego Świata nie wiedzieli jaką ziemię zastaną na miejscu, a ich przyszłość była niepewna, więc anglik John Endicott postanowił coś zrobić, aby nowa ziemia bardziej przypominała Anglię. Nie spodziewał się, że jego spuścizna przetrwa wieki

John Endicott zasadził gruszę w 1630 roku, kiedy tylko pojawił się po drugiej stronie Atlantyku. Był to gest symboliczny, pokazywał, że Europejczycy czują się jak w domu w nowym świecie.

gruszka-de-Endicott-1

Grusza została zasadzona w gospodarstwie o powierzchni 120 hektarów w Danvers, Massachusetts, którego pielęgnacja i uprawa trwała aż do śmierci założyciela w 1665 roku.

gruszka-de-Endicott-2

Choć zaczęła usychać w 1963 roku, wciąż przynosiła owoce, a mówi się, że prezydent John Adams był fanem tych gruszek.

gruszka-de-Endicott-3

Potomkowie Endicott opiekowali się gruszą przez pokolenia, stała się ikoną amerykańskiej kultury i pisarzy, takich jak Lucy Larcom, poetki, która często porusza ją w swoich pracach.

gruszka-de-Endicott-4

Nawet kataklizmy i burze śnieżne w 1964 roku nie położyły jej, podobnie jak akt wandalizmu kilku czarnoskórych, którzy zostawili po niej tylko kikut.

gruszka-de-Endicott-5

Wspólnota zebrała się i postawiła zabezpieczenie wokół gruszy, aby pozwolić się jej odbudować. Już po roku pojawiły się pierwsze pąki.

gruszka-de-Endicott-6

Drzewo odrosło do swojego pierwotnego rozmiaru, a w 2011 stało się punktem odniesienia jako najstarsze drzewo uprawiane w obecnej Ameryce.

gruszka-de-Endicott-7

Dzisiaj, grusza jest uważany za najstarsze drzewo owocowe USA.

gruszka-de-Endicott-8

Poza tym jest bardziej soczysta niż kiedykolwiek, nawet jeśli owocuje raz na dwa lata.

gruszka-de-Endicott-9

W 1630 roku, sadząc drzewo, Endicott powiedział następujące słowa: „Mam nadzieję, że drzewo pokocha ziemię nowego świata i mam nadzieję, że gdy odejdziemy drzewo wciąż będzie żyło”

gruszka-de-Endicott-10
Drzewo jest symbolem Ameryki szanowanym przez wielu od niemal 400 lat.